top trendy by EVE

Historie kravat 3. díl :-) poslední

21. června 2006 v 14:53 |  historie módy

historie kravat - 3.díl

V šedesátých letech 20. století - v době revolty proti ustáleným pořádkům - prodělala i kravata svoji nejhlubší krizi. Mnozí módní návrháři (např. Ramon Torres) se domnívali, že kravaty definitivně zmizí ze scény. Na druhém pólu názorů ale byly takové autority, jako Pierre Cardin, který uvedl na trh vázanky s květinovým vzorem a tvrdil, že "kravata může rozjasnit pánské oblečení a umožňuje jejímu nositeli vyjádřit svou osobnost".
V 70. letech minulého století vázanky opět pevně zaujaly své postavení. Objevily se extrémně široké kravaty se vzory pop-artu. Kravata s Warholovým obrazem Marilyn Monroeové je výstižným příkladem tohoto období.
V roce 1975 vydal John Malloy - novodobý Brummel - svou knihu Oblečením k úspěchu. Podle Malloye muži, kteří nosí kravaty, jsou pokládáni za více důvěryhodné a lépe finančně zajištěné. A následně muži, kteří chtějí být úspěšní, musí brát nošení kravat naprosto vážně. Špička kravaty by měla podle Malloye sahat k opasku a vázanka by měla být v souladu s šířkou klop saka a barevně ladit s oblečením. Purpurová barva kravaty je podle Malloye nepřípustná.
Světoví módní návrháři rychle reagovali na renesanci vázanek. Kravata od renomovaného evropského návrháře se stala výrazem postavení a úspěchu. Mezi nejuznávanější značky vázanek té doby patřily Pierre Cardin a Yves Saint Laurent. Velmi rychle se začaly prosazovat i kravaty italských módních tvůrců, jako byli Armani, Gucci, Versace, Zegna a Dolce & Gabbana, kteří udávají módní směr na začátku 21. století po celém světě.
Ačkoli mnozí sociologové i módní historici neustále pochybují o tom, že kravaty zůstanou v šatnících, faktem je, že vázanka byla, je a pravděpodobně i bude tou částí pánské garderóby, jež vyjadřuje osobnost jejího majitele. A proto má i v dnešní době své nezastupitelné místo. zdroj: www.sekora.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama